dev.bg all in one 2019
hackathons
Таня Радева, Senior Engineering Manager
>>> Таня започва своята кариера, след като завършва Технически Университет София. Работи като научен сътрудник по информатика и като програмист.
>>> Скоро нейната страст към програмирането на C и помага да сбъдне мечтата си и да замине на работа като Софтуерен Инженер в Microsoft Corporation, Редмънд, Вашингтон. За своите 6 години работа в ядрото на операционната система Windows, тя е част от екипа, който изработва и пуска на пазара Windows 7. Освен, че пише драйвери за Windows, Таня най-много се гордее със създаденият от нея първият прототип на Kernel Debugger (WinDbg) интегриран в Microsoft Visual Studio, решение, което изцяло променя начина, пo който хиляди програмисти и дизайнери на kernel драйвери и системен софтуер разработват и дебъгват код – всичко е една среда, в продукта Microsoft Visual Studio 2012.
>>> След като преминава на мениджмънт позиция в Microsoft, след две години Таня се присъединява към екипа на Google, Маунтин Вю, Калифорния. През първата си година в Google Chrome, начело със Съндар Пичай по това време, Таня ръководи екипът, който създава Acer 720p Chromebook – в Top 3 най-продавани Chromebooks по Amazon.com. Година по-късно, Таня се присъединява към екипът на Google Cloud, където изработва първата продуктова спецификация за интегриране на Graphic Processing Unit (GPU) във виртуалните машини на Cloud Compute Engine. Едни от първите потребители на това решение са продуктът Stadia (Cloud gaming), който скоро излезе на пазара. За своите 6 години в Google Таня работи по хардуерна виртуализация и приложението и в Cloud ML и Container Optimized OS/Google Kubernetes Engine.
>>> През 2017 година Таня ръкoводи групата от Google Sandbox, която посещава България за първото официално представяне на кoмпанията в страната ни. От няколко месеца Таня работи с екип от VMware.
Head of Ocado Technology Sofia
>>> Richard has a wealth of experience collaborating with and leading highly successful teams at the forefront of software development.
>>> He joined Ocado Group in 2009 and has seen it grow into one of the world’s leading technology companies and a FTSE 100 business.
>>> As Head of Ocado Technology Bulgaria, Richard had the opportunity to set up Ocado Technology’s development centre in Sofia from scratch and see it grow to over 80 with plans for this number to almost triple in the foreseeable future.
>>> Prior to this, Richard was involved in the development of the pioneering software that powers the highly automated warehouses within the Ocado Smart Platform.
>>> He holds a 1st class honours BEng in Internet.
>>> Иван Ванков (gatakka) е програмист, лектор с широкоспектърен и дългосрочен опит в различни сектори.
>>> Има опит в крипрографията, изкуствения интелект, развойната дейност и блокчейн за безнеса.
>>> Понастоящем той е principal blockchain architect в Cognition Foundry и principal software architect в Conquex.
Community & Events Manager at DEV.BG
>>> Митко от DEV.BG е основна движеща сила в най-голямата ИТ общност в България.
>>> Ръководи екип от трима човека, които през последните 3 години е успял да организира повече от 350 събития на ИТ тематика.
>>> Носител на наградата на Forbes България „30 под 30“ за 2018 г. в категория „Образование“.
Site Engineering Lead at Uber
>>> Алекс има 20 годишен опит в софтуерната индустрия.
>>> Последните 8 г. заема различни лидерски позиции в три Unicorn компании (Kayak, Skyscanner, Uber).
>>> В момента Алекс е Site Lead на екипа на Uber в България.
>>> Преди Uber, създава и води екипа на Skyscanner в София в ролята на Site Lead.
>>> Активен член на групата за подбор на компании и ментор в Evedeavor.
>>> Алекс работи активно със Startup общността в България като ментор и съветник на различни проходждащи компании.
VP Product Development at Progress
>>> Веско Колев е бизнес лидер и софтуерен инженер с повече от 12 години професионален опит.
>>> Като вицепрезидент, отговарящ за продуктите за разработчици в Progress, той ръководи екип от над 150 софтуерни инженери, продуктови мениджъри и UX дизайнери в САЩ и България, които разработват водещите продуктови линии Progress Telerik и Progress Kendo UI.
>>> Със стратегическото си бизнес мислене и силната техническа експертност, той играе важна роля в успеха на продуктите.
>>> Веско се присъединява към Progress през 2009 г. като старши софтуерен разработчик, като през годините е заемал различни мениджърски бизнес и инженерни позиции.
>>> Веско активно допринася за развитието на българската ИТ индустрия. Като трейнър той е помогнал на много начинаещи разработчици да се научат да програмират.
>>> Веско е съавтор на две книги: „Въведение в програмирането с Java” и „Въведение в програмирането със C#”. Има бакалавърска степен по „Компютърни науки“ от Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
>>> Петър е в IT бранша от 18 години, като през последните 10 се занимава с въвеждането и прилагането на Agile методологии в компании като Cisco, Skyscanner, OSI и други.
>>> Разработил е редица методи и инструменти за прилагането на Agile в големи програми.
>>> Някои от посоките, в които е специализирал, включват:
– описване, разбивка и приоритизиране на изискванията към продукта;
– оценка на работата, планиране, синхронизиране и следене на големи Agile програми;
– методи за измерване и анализ на прилагането на Agile методологии и резултатите от тях;
– откриване, анализ и решаване на проблеми и оптимизация на системи от екипи и външни фактори;
>>> Притежава CSP®-SM, CSP®-PO, CSM®, CSPO®, ICP-ACC сертификации.
>>> Преслав Наков е ст.н.н. I ст. в Катарския институт по компютърни изследвания (Qatar Computing Research Institute, HBKU).
>>> Научните му интереси са в областта на компютърната лингвистика: борба с „фалшивите новини“, проверка на факти, машинен превод, автоматично отговаряне на въпроси, лексикална семантика, използване на Уеб като корпус, компютърна обработка на биомедицински текстове и автоматична проверка на достоверност на информацията.
>>> Завършва магистратура в СУ „Св. Климент Охридски“ и докторантура в Калифорнийския университет в Бъркли със стипендии на университета и на фондация „Фулбрайт“.
>>> Работил е като изследовател в БАН, в Националния университет на Сингапур, в Университета на Южна Калифорния, както и в Софийския университет, където преподава и в момента.
>>> Автор на над 100 научни публикации с 6,000 цитирания в областта на компютърната лингвистика, както и на три книги, сред които „Програмиране = ++Алгоритми;“, считана за „библия“ на програмирането в България (с 10,000 изтегляния от Уеб).
>>> Носител на редица национални и международни награди и отличия, включително на наградата за млад учен на RANLP’2011, както и на първата награда „Джон Атанасов“ на Президента на Р. България.
>>> Секретар на ACL SIGLEX, секретар на ACL SIGSLAV, член на борда на EACL, член на редакционните съвети на списания като Transactions of the Association for Computational Linguistics, Computer Speech and Language, Natural Language Engineerng, AI Communications и Frontiers in AI.
Теодосий Теодосиев е дългогодишен преподавател по физика в ПМГ „Никола Обрешков“, град Казанлък, България. Ръководи и специализирана школа по приложна математика и физика. За нуждите на школата е създал база за експериментални задачи по физика.
Той е действащ учител и ежегодно води по–голямата част от националните отбори на България за международни състезания и олимпиади по физика. От общо 11 златни медала, печелени досега от български участници на Международни олимпиади по физика, 7 са на възпитаници от неговата школа, включително най-високите индивидуални резултати и отборни постижения. Има 13 индивидуални първенци на националните олимпиади по физика и повече от 50 участници на МОФ.
Носител е на множество награди и отличия: орден „Св. Св. Кирил и Методий“ I степен, три пъти награди „Св. Неофит Рилски“, награда „Райна Кандева“, двукратно наградата на фондация „Св.Св. Кирил и Методий“, награди от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за най–много приети студенти. Единствен учител в България, награден с почетен диплом от Българския парламент.
>>> Светозар Георгиев е съосновател на Телерик, Телерик Академия и Campus X.
>>> След като прекарва 14 години в изграждането на глобална софтуерна компания, той се отдава на споделянето на своите знания на следващото поколение български предприемачи.
>>> Мисията на Светозар е да помогне на местните ИТ и старт-ъп екосистеми да се развиват все по-успешно и да се превърнат в мощни сили за положителна промяна в България.
Това е сайтът на DEV.BG All in One 2019! Виж тазгодишното издание: DEV.BG All in One 2020 |